Асоціацію створено 1 січня 1950 року у Великобританії. У травні того ж року було затверджено її емблему та девіз мовою есперанто "Служба через дружбу". Першими членами Асоціації стали 100 поліцейських Великобританії, а протягом наступних кількох років до МПА вступило понад 500 британських поліцейських. Подальшу роботу Асоціації було спрямовано на налагодження та підтримання дружніх стосунків з поліцейськими інших країн. І це дало позитивні результати. Протягом наступних трьох років було засновано Голландську, Бельгійську та Французьку секції. На початку 1955-го до Міжнародної поліцейської асоціації вже входили представники семи країн. У вересні згаданого року в Парижі відбувся перший Міжнародний конгрес. На ньому делегати прийняли Міжнародний статут та обрали керівництво МПА. Першим Генеральним секретарем МПА було обрано Артура Троупа з Великобританії, а першим Президентом - Андре Рохеса з Франції . У 1957 році сформовано Італійську та Ірландську секції, а через рік - організовано Шведську секцію, а Британська почала видавати власний журнал "Поліцейський світ". Через два роки після візиту до Лондона чилійський поліцейський капітан Гонзалезі об'єднав 40 своїх колег і створив Чилійську секцію, яка була єдиною поза межами Європи. Згодом, у червні 1960 року, секцію було створено зі студентів поліцейського коледжу в Гонконзі. Отже, кордони Асоціації розширилися до Далекого Сходу. З цього року філії формувалися швидко і в значній кількості. Щороку офіційне визнання отримували 3-4 секції. З 1989 року ідеї МПА поширюються на пострадянському просторі. Нині функціонують Українська, Естонська, Литовська , Латвійська, Російська секції та секція Республіки Молдова. Створено також національні секції в Арменії, Казахстані та Киргизії. Щодо Російської секції - Українська секція МПА внесла пропозицію, яку буде розглянуто на черговому Всесвітньому конгресі МПА 2022 про виключення її із складу МПА як представниці країни-агресора.
МПА є однією з найбільших міжнародних професійних неурядових (громадських) організацій. Вона має статус постійного представника в Організації Об’єднаних Націй та консультативного - у Раді Європи. Президентом МПА на ХХ Всесвітньому Конгресі обраний П'єр Мартен Мулен (Швейцарія).
МПА об’єднує близько 400 тисяч поліцейських та пенсіонерів поліції з 66 країн світу. Чисельність національних секцій є різною: від кількох десятків до 60 тисяч членів у Німеччині. А в Ізраїлі, наприклад, 80 відсотків працівників поліції є членами МПА. Уряди багатьох країн високо оцінили організацію поліцейських з її можливостями широко обмінюватися професійним досвідом і знаннями. Наприклад, в Італії, Франції секретарську роботу Асоціації виконують спеціально призначені поліцейські. Кожна національна секція одним з найважливіших напрямів своєї діяльності вважає обмін візитами. Так, Британська секція створила "бюро подорожей", яке щорічно організовує велику кількість візитів за кордон. Ось відгук одного з поліцейських у журналі Асоціації: "...подорожувати за кордон просто туристом - ніби подорожувати в густому тумані, а членом Асоціації - мандрівка вдень під яскравим сонцем. Адже мене зустрічали з відкритими обіймами, допомагали і ставились, як до давнього друга. Це було щось незабутнє і неповторне..." Багато національних секцій придбали або орендують бази відпочинку, готелі і віддають їх у розпорядження членів МПА. Як правило, місця для відпочинку розташовані в чудових місцевостях, де є можливість порибалити, поплавати на човні, пограти в гольф чи просто відпочити. ції Асоціації.
Національні секції організовують гуманітарні та культурні заходи, що дає змогу донести ідеї МПА до всіх людей, незалежно від того, чи є вони її членами. Мета Асоціації – практичне втілення в життя положень Декларації прав людини, яку було прийнято ООН у 1948 році. Перш за все, це - розвиток культурних відносин між членами, накопичення знань та обмін професійним досвідом. Також Асоціація намагається виховувати почуття взаємодопомоги в мирному співіснуванні різних народів та збереження миру на землі. Асоціація має свій гімн, а також марш. Цими музичними творами відкриваються і закриваються міжнародні зустрічі її членів. Керівництво Міжнародної поліцейської асоціації знаходиться в англійському місті Нотінгем, де розташовано штаб-квартиру МПА.